Обов'язки батьків

 

Сімейний кодекс  України

   

    Конституцією України , Конвенцією ООН про права дитини  визначено  права дітей: кожна дитина  має право на  любов і піклування, на навчання, на медичне обслуговування, на належне здорове харчування  та інше.

  Відповідальність за виховання та утримання дітей  покладена на батьків, тому значною  є роль сім'ї у життєзабезпеченні  та вихованні дітей, їх оздоровленні, лікуванні, наданні освіти.        Безвідповідальність батьків, невиконання ними  прав та обов'язків   щодо виховання дітей , зловживання спиртними напоями, вживання наркотоксичних  речовин, аморальна поведінка  й жорстоке поводження з дітьми  призводить до бездоглядності  серед неповнолітніх, збільшення соціальних сиріт.

 

                          Права батьків щодо виховання дитини

 

*Батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини.

*Батьки мають право залучати до виховання дитини інших осіб , передавати її  на виховання  фізичним та юридичним  особам.

*Батьки мають право обирати форми і методи  виховання , крім тих , які суперечать закону.

 

Обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини

 

*Батьки  зобов'язані  виховувати дитину  в дусі  поваги до прав та свобод  інших людей , любові  до своєї сім'ї та родини , свого народу , своєї  Батьківщини.

*Батьки зобов'язані  піклуватися  про здоров'я  дитини , її фізичний , духовний та моральний  розвиток.

*Батьки зобов'язані  забезпечити  здобуття  дитиною повної  загальної середньої  освіти , готувати її до самостійного життя.

*Батьки зобов'язані  поважати дитину.

*Забороняється будь-які види експлуатації  батьками своєї дитини.

*Забороняються  фізичні покарання дитини батьками  та інші  види покарання , які принижують  людську гідність  дитини.

                                                                       

Відповідальність батьків за благополуччя дітей

 

    Відмовитись  від своїх  прав і обов'язків батьки не можуть , можуть тільки втратити їх  по суду. Така втрата тягне за собою  серйозні  наслідки повне  скасування  прав  стосовно дітей.

За ухилення  батьків або осіб , які  їх заміняють , від обов'язків  щодо забезпечення  необхідних умов  життя , навчання  і виховання  неповнолітніх дітей  передбачена  адміністративна  відповідальність  згідно зі  ст.184 Кодексу  України  про адміністративні  правопорушення .

    Мати чи батько можуть бути  позбавлені  судом  батьківських  прав , якщо вони:

- не  забрали дитину  з полового будинку  або іншого закладу  охорони здоров'я без поважної причини  і протягом шести місяців  не виявляли  щодо неї  батьківського піклування;

- ухиляються  від своїх обов'язків  щодо виховання дітей;

- жорстоко поводяться  з дитиною;

- вдаються до будь-якої  експлуатації  дитини , примушують її  до жебракування  та бродяжництва;

- засуджені  за вчинення умисного злочину  щодо дитини.

   МАТИ ЧИ БАТЬКО МОЖУТЬ  БУТИ ПОЗБАВЛЕНІ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ  ЩОДО УСІХ СВОЇХ  ДІТЕЙ  АБО КОГОСЬ ІЗ НИХ.

Для захисту  інтересів дитини  суд може  прийняти  рішення  про відібрання дитини без позбавлення батьківських прав  і передачу дитини  на опікування органу  опіки і піклування . Це може статися тоді, коли подальше перебування в сім'ї , якій дитина  знаходиться , загрожує її здоров'ю , вихованню  і небезпечне  для неї (дитина  залишається  без їжі , одягу , необхідного  постійного догляду).